Ηλικία : 35
Τόπος : Πειραιάς Αττικής
Registration date : 01/11/2008

Α.Ε.Κ. - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Α.Ε.Κ. - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ   Α.Ε.Κ. - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ EmptyΠαρ Ιαν 30, 2009 8:42 am

ΨΗΦΊΣΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΟΙΌ ΠΙΣΤΕΎΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΈΛΕΣΜΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ.

Ηλικία : 35

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Α.Ε.Κ. - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ   Α.Ε.Κ. - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ EmptyΚυρ Φεβ 01, 2009 9:00 pm

ΑΘΡΟ ΑΠΟ NOVA SPORT

Α.Ε.Κ. - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 205805

Ασταμάτητος πρωταθλητής!

Αρκούσε ένας εξαιρετικός συνδυασμός ανάμεσα σε Ντιόγο- Γκαλέτι και το γκολ του δεύτερου (5’), για να κρίνει το σημερινό ντέρμπι ΑΕΚ- Ολυμπιακού. Οι «ερυθρόλευκοι», χωρίς να πιάσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης και με «φύλακα- άγγελο» τον πολύ καλό Αντώνη Νικοπολίδη- νίκησαν εκτός έδρας την «Ένωση» με 1-0, κάνοντας αποφασιστικό άλμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος! Καλύτεροι οι γηπεδούχοι στη μεγαλύτερη διάρκεια του παιχνιδιού, οι οποίοι αν και επωφεληθήκαν από την απίστευτη ταχύτητα στο ρυθμό του αγώνα, δεν κατάφεραν να παραβιάσουν την εστία του αντίπαλου πορτιέρο.

Το ματς:

Χωρίς καμία αμφιβολία το πρώτο ημίχρονο του ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΕΚ και Ολυμπιακό ήταν το καλύτερο, από άποψης θεάματος, που έχουμε παρακολουθήσει φέτος. Θύμισε κάτι από το περσινό στο Ολυμπιακό Στάδιο, ασχέτως αν η κατάληξη ήταν διαφορετική. Ο Ντούσαν Μπάγεβιτς διατήρησε το 4-3-2-1, με μοναδική αλλαγή (βάσει δοκιμών) τον Γεωργέα αντί του Μπασινά στο δεξί άκρο της άμυνας. Στον αντίποδα, ο Βαλβέρδε δεν προέβη σε καμία ξαφνική διαφοροποίηση. Επέμεινε στο αγαπημένο του 4-4-1-1, με τον Ντιόγο μοναδικό προωθημένο.

Εκρηκτικό, ερυθρόλευκο ξεκίνημα

Ο εξαιρετικός ρυθμός του παιχνιδιού, ξεκίνησε από το πρώτο κιόλας λεπτό. Τότε που ο Ολυμπιακός μπήκε αποφασισμένος στο γήπεδο και κατάφερε από την αρχή να δείξει τις διαθέσεις του. Το προειδοποιητικό… μήνυμα είχε δοθεί από τη μαζική επιθετική τακτική του Ολυμπιακού και τις κούρσες των Γκαλέτι και Λέτο. Το πάθος των «ερυθρολεύκων» μετουσιώθηκε σε γκολ, μόλις στο 5’ όταν ο Ντιόγο πάσαρε εκπληκτικά στον κενό χώρο, βρήκε τον Γκαλέτι και εκείνος με εξαιρετικό σουτ άνοιξε το σκορ. Ακολούθως, οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο και μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν την «παγωμάρα» των παικτών της ΑΕΚ. Από τα αριστερά ο Λέτο έκανε πάρτι και έδινε την ευκαιρία στην ομάδα του να πατά συχνά στην περιοχή του Σάχα.

«Διαβολικό» εξάλεπτο

Το πιο θεαματικό σημείο του πρώτου μέρους καταγράφηκε στα λεπτά ανάμεσα στο 8’ και 14’. Τότε δηλαδή που η ΑΕΚ αναγκάστηκε να μαζέψει τα… κομμάτια της και να ανοιχτεί. Οι τρεις στα χαφ, Πελετιέρι, Ενσαλίβα, Καφές, επιχείρησαν να ανεβάσουν την «Ένωση» στην κόντρα και να βοηθήσουν στην άμεση ισοφάριση. Σε ορισμένες περιπτώσεις λίγο έλειψε να γίνει το 1-1 αλλά ο Αντώνης Νικοπολίδης ύψωσε τοίχος μπροστά στις προσπάθειες των Τζεμπούρ (8’), Κυργιάκου (9’) και Σκόκο (14’). Βέβαια, ενδιάμεσα οι φιλοξενούμενοι έφτασαν πολύ κοντά και σε ένα δεύτερο τέρμα, με τους Ντιόγο (8’) και τον εξαιρετικό Λέτο (12’). Σε εκείνο το σημείο η αναμέτρηση απέκτησε μοναδική ταχύτητα, με γρήγορες αντεπιθέσεις και αιφνιδιασμούς των δύο ομάδων…

Η ώρα της ΑΕΚ!

Με τη συμπλήρωση του πρώτου τετάρτου και για το υπόλοιπο του ημιχρόνου, η ΑΕΚ ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή της και πήρε τα ηνία του αγώνα. Σε αυτό βέβαια βοήθησε και η αδικαιολόγητη πτώση των κεντρικών χαφ του Ολυμπιακού, Πατσατζόγλου- Ντουντού, αφήνοντας ουσιαστικά την ομάδα τους χωρίς οργανωτή! Η ευκαιρία αυτή δεν πέρασε ανεκμετάλλευτη από τον «δικέφαλο», που πλέον είχε όλο το χώρο δικό του. Οι εκπληκτικές επεμβάσεις- και αργότερα μεταβιβάσεις- των Ενσαλίβα και Πελετιέρι, έβγαλαν την ομάδα σε θέσεις για γκολ. Από τα πλάγια, οι Τζεμπούρ και ενίοτε ο Σκόκο περνούσαν εύκολα μπαλιές προς την περιοχή, ανησυχώντας την αντίπαλη άμυνα. Ειδικά στα στημένα, το εκπληκτικό πόδι του Νάτσο Σκόκο δημιούργησε πολλούς κινδύνους, αλλά χωρίς αποτέλεσμα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε και άπαντες περίμεναν με ανυπομονησία την επανάληψη.

«Καρμπόν» του πρώτου μέρους

Όπως ακριβώς ξεκίνησε το πρώτο μέρος, έτσι άρχισε και το δεύτερο. Οι πρωταθλητές μπήκαν και πάλι φουριόζοι και μπόρεσαν να κλείσουν την ΑΕΚ πίσω… Καμία από τις προσπάθειές τους, ωστόσο, δεν ήταν αποτελεσματικές και σιγά-σιγά οι γηπεδούχοι ανέβαζαν τα πατήματά τους. Στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία του β’ ημιχρόνου, ο Νικοπολίδης δήλωσε και πάλι παρών, απομακρύνοντας το πολύ καλό σουτ του Καφέ στο 53’.

Ανακάτεψε την «τράπουλα» ο Μπάγεβιτς

Αντιλαμβανόμενος πως η ομάδα του είχε δυσκολία στην ανάπτυξη και τη δημιουργία κενών χώρων, ο Ντούσαν Μπάγεβιτς ζήτησε από τον Εντίνιο να σηκωθεί. Επί τη ευκαιρία του προβλήματος που αντιμετώπιζε ο πολύ καλός σήμερα, Ενσαλίβα, ο Πορτογάλος πέρασε στη θέση του Καναδού. Ήταν σαφής η επιθυμία του Σερβοέλληνα να ρισκάρει, ενισχύοντας την επιθετική του γραμμή. Αρχικά το αποτέλεσμα δεν τον δικαίωσε. Ο Ολυμπιακός συνέχισε τις επιθέσεις του από τα αριστερά και να περνά μπάλες στην αντίπαλη περιοχή.

Σταδιακά, όμως, οι «κιτρινόμαυροι» αύξησαν την ταχύτητά τους και έφτασαν μια ανάσα από το γκολ με τον Τζεμπούρ στο 67’. Παρόλα αυτά, ο Νικοπολίδης συνέχισε να τραβά τη μπάλα σαν… μαγνήτης και έπιανε ότι περνούσε από μπροστά του! Το ματς απέκτησε εκ νέου γρήγορο ρυθμό και οι μονομαχίες ανάμεσα στους δύο αντιπάλους ήταν συνεχής…

Έσχατη προσπάθεια

Στο τελευταίο τέταρτο του παιχνιδιού η ΑΕΚ ανέβηκε μαζικά στην επίθεση. Προσπάθησε μέχρι τέλους να αλλάξει το αποτέλεσμα του αγώνα, αλλά μάταια. Μάλιστα, έφτασε στο γκολ με τον Μπλάνκο, το οποίο σωστά ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ταυτόχρονα, η «Ένωση» παραμέρισε- ως ένα βαθμό- την αμυντική γραμμή, δίνοντας την ευκαιρία στους Πειραιώτες να τρέχουν στις αντεπιθέσεις. Ο Λέτο γινόταν- τις περισσότερες φορές- αποδέκτης της μπάλας, όμως οι προσπάθειές του δεν απέφεραν κάτι καλό. Η σημαντικότερη ευκαιρία καταγράφηκε στις καθυστερήσεις όταν ο Τζόρτζεβιτς σούταρε αδύναμα στο κενό τέρμα (ο Σάχα είχε ανέβει για το κόρνερ) με αποτέλεσμα ο Αργεντινός να προλάβει να μπλοκάρει. Βέβαια, εξαιρετικές στιγμές σημειώθηκαν και από τον Γκαλέτι στο 84΄ και χάθηκε μια εξίσου σημαντική με τον Ντιόγο στο 89’.

Όσο να’ναι, η κούραση άρχισε να επηρεάζει τις δύο ομάδες. Βλέπετε σε όλο το παιχνίδι ο ρυθμός ήταν τόσο γρήγορος που μοιραία κατέβαλε τους ποδοσφαιριστές. Με τη συμπλήρωση των 90’ τίποτα δεν άλλαξε και ο Ολυμπιακός έφυγε νικητής και… μισός πρωταθλητής από το Ολυμπιακό Στάδιο.